Митническите служители на ГКПП „Капитан Андреево“ предотвратиха опит за нелегален внос на ботулинов токсин.
На 21 април около 19:00 ч. на пункта пристига товарен микробус с турска регистрация, пътуващ към Великобритания. При първоначалната проверка водачът декларирал превозваната стока, но по метода „анализ на риска“ превозното средство е насочено към щателна проверка.
При последвалия личен преглед в двата джоба на елека на шофьора са открити 119 шишенца с ботулинов токсин.
Според митническите власти продуктът не е регистриран и няма разрешение за употреба на територията на България.
Шофьорът, турски гражданин, е заявил, че е пренасял шишенцата с цел продажба, но твърди, че не е бил запознат със задължението за деклариране.
Контрабандните количества са иззети, а на нарушителя е съставен акт по Закона за митниците за нелегален пренос на лекарствени продукти през границата.